
SRAM S100 Eagle Crankset - 165mm 32t Steel Chainring Aluminum Crankarms For Powerspine Bottom Bracket BLK 52mm Chainline B1
The SRAM S100 Eagle Crankset provides confidence with a robust aluminum crankset. A sturdy steel X-Sync 2 chainring ensures the same chain retention performance as all other Eagle drivetrain cranksets. Requires PowerSpline bottom bracket (Sold separately)Aluminum crank arms with 3-bolt steel X-Sync 2 chainring for Eagle Drivetrain Ecosystem compatibility Sturdy steel X-Sync 2 chainring ensures the same chain retention performance as all other Eagle drivetrain cranksets Requires 118/73 Powerspline Bottom Brackets (sold separately)
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 3-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | TruVativ Power Spline |
| Defined Color | Black |
The SRAM S100 Eagle Crankset provides confidence with a robust aluminum crankset. A sturdy steel X-Sync 2 chainring ensures the same chain retention performance as all other Eagle drivetrain cranksets. Requires PowerSpline bottom bracket (Sold separately)Aluminum crank arms with 3-bolt steel X-Sync 2 chainring for Eagle Drivetrain Ecosystem compatibility Sturdy steel X-Sync 2 chainring ensures the same chain retention performance as all other Eagle drivetrain cranksets Requires 118/73 Powerspline Bottom Brackets (sold separately)
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 3-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | TruVativ Power Spline |
| Defined Color | Black |
$24.50
Original: $70.00
-65%SRAM S100 Eagle Crankset - 165mm 32t Steel Chainring Aluminum Crankarms For Powerspine Bottom Bracket BLK 52mm Chainline B1—
$70.00
$24.50Description
The SRAM S100 Eagle Crankset provides confidence with a robust aluminum crankset. A sturdy steel X-Sync 2 chainring ensures the same chain retention performance as all other Eagle drivetrain cranksets. Requires PowerSpline bottom bracket (Sold separately)Aluminum crank arms with 3-bolt steel X-Sync 2 chainring for Eagle Drivetrain Ecosystem compatibility Sturdy steel X-Sync 2 chainring ensures the same chain retention performance as all other Eagle drivetrain cranksets Requires 118/73 Powerspline Bottom Brackets (sold separately)
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 3-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | TruVativ Power Spline |
| Defined Color | Black |














