
1 / 2
SRAM Centerline X Disc Brake Rotor - 6-Bolt
Aluminum body with stainless steel braking surface designed to minimize brake noise.Rounded edge rotor 2-piece design Includes rotor bolts
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180 |
| Rotor Type | Two Piece |
| Model | CenterLine X |
| Size | 140mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Weight | 102, 125, 79g |
| Color | Black/Silver |
Aluminum body with stainless steel braking surface designed to minimize brake noise.Rounded edge rotor 2-piece design Includes rotor bolts
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180 |
| Rotor Type | Two Piece |
| Model | CenterLine X |
| Size | 140mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Weight | 102, 125, 79g |
| Color | Black/Silver |
Select Rotor Size
Select Bolts
From $70.00
SRAM Centerline X Disc Brake Rotor - 6-Bolt—
$70.00
Description
Aluminum body with stainless steel braking surface designed to minimize brake noise.Rounded edge rotor 2-piece design Includes rotor bolts
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180 |
| Rotor Type | Two Piece |
| Model | CenterLine X |
| Size | 140mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Weight | 102, 125, 79g |
| Color | Black/Silver |











