
1 / 4
SRAM CenterLine Disc Brake Rotor - 6-Bolt
The SRAM CenterLine rotor design provides a smooth consistent and quiet running braking surface. Rounded edges make for easier wheel installs and are UCI-compliant.Rounded edges are UCI-compliant and allow for easier wheel installs Compatible with both road and mountain bike brakes 6-bolt hub interface Includes steel rotor bolts
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180, 200, 203 |
| Rotor Type | One Piece |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
| Weight | -, 114, 151g, 192, 90 |
| keyword search | 710845756870 |
| Model | CenterLine |
| Size | 180mm, 220mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Color | Silver |
The SRAM CenterLine rotor design provides a smooth consistent and quiet running braking surface. Rounded edges make for easier wheel installs and are UCI-compliant.Rounded edges are UCI-compliant and allow for easier wheel installs Compatible with both road and mountain bike brakes 6-bolt hub interface Includes steel rotor bolts
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180, 200, 203 |
| Rotor Type | One Piece |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
| Weight | -, 114, 151g, 192, 90 |
| keyword search | 710845756870 |
| Model | CenterLine |
| Size | 180mm, 220mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Color | Silver |
Select Size
Select Thickness
From $44.00
SRAM CenterLine Disc Brake Rotor - 6-Bolt—
$44.00
Description
The SRAM CenterLine rotor design provides a smooth consistent and quiet running braking surface. Rounded edges make for easier wheel installs and are UCI-compliant.Rounded edges are UCI-compliant and allow for easier wheel installs Compatible with both road and mountain bike brakes 6-bolt hub interface Includes steel rotor bolts
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180, 200, 203 |
| Rotor Type | One Piece |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
| Weight | -, 114, 151g, 192, 90 |
| keyword search | 710845756870 |
| Model | CenterLine |
| Size | 180mm, 220mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Color | Silver |











