
1 / 3
Spank Spoon 350 Stem
Spank Spoon Stems feature unique style modern geometry and rock-solid construction without the heavy price tag suitable for all disciplines.Chamfered bar clamp to reduce stress risers and increase fatigue life in handlebars Ultra-short stack height and true zero-degree rise
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Length | 35, 35mm, 45, 45mm |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Color | Black, Red/Gold/Green |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Model | Spoon 350 |
| Steerer Dia. | 1-1/8" |
| Bar Dia. | 35.0mm |
| Rise | 0 Deg |
Spank Spoon Stems feature unique style modern geometry and rock-solid construction without the heavy price tag suitable for all disciplines.Chamfered bar clamp to reduce stress risers and increase fatigue life in handlebars Ultra-short stack height and true zero-degree rise
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Length | 35, 35mm, 45, 45mm |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Color | Black, Red/Gold/Green |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Model | Spoon 350 |
| Steerer Dia. | 1-1/8" |
| Bar Dia. | 35.0mm |
| Rise | 0 Deg |
Select Length
Select Color
From $59.99
Spank Spoon 350 Stem—
$59.99
Description
Spank Spoon Stems feature unique style modern geometry and rock-solid construction without the heavy price tag suitable for all disciplines.Chamfered bar clamp to reduce stress risers and increase fatigue life in handlebars Ultra-short stack height and true zero-degree rise
| Stem Angle (deg) | 0 |
| Length | 35, 35mm, 45, 45mm |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Color | Black, Red/Gold/Green |
| Material | Aluminum |
| Defined Color | Black |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Model | Spoon 350 |
| Steerer Dia. | 1-1/8" |
| Bar Dia. | 35.0mm |
| Rise | 0 Deg |







