
Spank 359 Vibrocore Rim - 29" Disc Black 32H
The next generation in Spank's mountain bike rims with a built in vibration damping system. Low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.Built in vibration damping system
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 598 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 620 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
The next generation in Spank's mountain bike rims with a built in vibration damping system. Low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.Built in vibration damping system
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 598 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 620 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
$59.50
Original: $169.99
-65%Spank 359 Vibrocore Rim - 29" Disc Black 32Hβ
$169.99
$59.50Description
The next generation in Spank's mountain bike rims with a built in vibration damping system. Low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.Built in vibration damping system
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 598 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 620 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











