
Spank 359 Rim - 29"
Spank's 359 rim with a low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 598 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 505 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Spank's 359 rim with a low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 598 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 505 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Select Hub Drilling
From $40.25
Original: $114.99
-65%Spank 359 Rim - 29"β
$114.99
$40.25Description
Spank's 359 rim with a low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 598 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 505 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











