
1 / 2
Spank 359 Rim - 27.5"
Spank's 359 rim with a low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 566 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 505, 520g |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Model | 359 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 19mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 560mm |
Spank's 359 rim with a low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 566 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 505, 520g |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Model | 359 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 19mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 560mm |
Select Hub Drilling
From $40.25
Original: $114.99
-65%Spank 359 Rim - 27.5"β
$114.99
$40.25Description
Spank's 359 rim with a low sectional profile height and high width adds radial compliance while keeping high lateral stiffness.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 566 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 505, 520g |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Model | 359 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 19mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 560mm |











