
1 / 3
Shimano Deore FC-M4100-2 Crankset
The Shimano FC-M4100 10-Speed MTB 2-piece crankset delivers precise and reliable shifting.2-piece design increase rigidity of the crankset with less weight and transmits pedaling force efficiency Compatible with HG-X 10-speed chain
| Color | Black |
| Rings | 36/26 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Chainring BCD | 64 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
The Shimano FC-M4100 10-Speed MTB 2-piece crankset delivers precise and reliable shifting.2-piece design increase rigidity of the crankset with less weight and transmits pedaling force efficiency Compatible with HG-X 10-speed chain
| Color | Black |
| Rings | 36/26 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Chainring BCD | 64 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
Select Crank Length
Select Chainline Compatibility
From $29.75
Original: $85.00
-65%Shimano Deore FC-M4100-2 Crankset—
$85.00
$29.75Description
The Shimano FC-M4100 10-Speed MTB 2-piece crankset delivers precise and reliable shifting.2-piece design increase rigidity of the crankset with less weight and transmits pedaling force efficiency Compatible with HG-X 10-speed chain
| Color | Black |
| Rings | 36/26 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Chainring BCD | 64 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |














