
1 / 2
Shimano 105 FH-R7000 Rear Hub
Shimano 105 FH-R7000 rear hubs are highly durable and smooth rolling for sustained performance.Internal O-rings and grease sleeve High quality cup & cone bearing
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm, QR x 130mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | No, Yes |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc, Rim Brake |
| keyword search | EFHR7000BYBS |
Shimano 105 FH-R7000 rear hubs are highly durable and smooth rolling for sustained performance.Internal O-rings and grease sleeve High quality cup & cone bearing
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm, QR x 130mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | No, Yes |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc, Rim Brake |
| keyword search | EFHR7000BYBS |
Select Axle
Select Hub Drilling
Select Brake
From $22.05
Original: $63.00
-65%Shimano 105 FH-R7000 Rear Hub—
$63.00
$22.05Description
Shimano 105 FH-R7000 rear hubs are highly durable and smooth rolling for sustained performance.Internal O-rings and grease sleeve High quality cup & cone bearing
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm, QR x 130mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | No, Yes |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc, Rim Brake |
| keyword search | EFHR7000BYBS |











