
1 / 3
Shimano 105 FD-R7000 Front Derailleur - 11-Speed, Double
105 FD-R7000 Front DerailleurCage is optimized for disc brake road bikes Integrated cable tension adjustment for precise and easy adjustments More frame cable routing options
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Weight | 111, 95 |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4"), 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 53 |
| Front Derailleur Style | Topswing |
105 FD-R7000 Front DerailleurCage is optimized for disc brake road bikes Integrated cable tension adjustment for precise and easy adjustments More frame cable routing options
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Weight | 111, 95 |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4"), 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 53 |
| Front Derailleur Style | Topswing |
Select Clamp Size
From $18.20
Original: $52.00
-65%Shimano 105 FD-R7000 Front Derailleur - 11-Speed, Double—
$52.00
$18.20Description
105 FD-R7000 Front DerailleurCage is optimized for disc brake road bikes Integrated cable tension adjustment for precise and easy adjustments More frame cable routing options
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Weight | 111, 95 |
| Derailleur Capacity | 16 |
| Front Derailleur Clamp | 31.8 (1-1/4"), 34.9 (1-3/8"), Braze-on |
| Front Derailleur Cable Pull | Bottom Pull |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Road |
| Max Ring (teeth) | 53 |
| Front Derailleur Style | Topswing |














