
SDG Slater Handlebar (31.8) 650mm - Black
- 19mm bar diameter gives optimal ergonomics to those with smaller hands
- Requires the SDG Slater grips, sold separately (part #SD-250*)
- Constructed from 6061 sandblasted aluminum
| Model | Slater |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 20mm |
| Width | 650mm |
| Up Sweep | 5 Deg |
| Backsweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 310g |
- 19mm bar diameter gives optimal ergonomics to those with smaller hands
- Requires the SDG Slater grips, sold separately (part #SD-250*)
- Constructed from 6061 sandblasted aluminum
| Model | Slater |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 20mm |
| Width | 650mm |
| Up Sweep | 5 Deg |
| Backsweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 310g |
$21.00
Original: $59.99
-65%SDG Slater Handlebar (31.8) 650mm - Black—
$59.99
$21.00Description
- 19mm bar diameter gives optimal ergonomics to those with smaller hands
- Requires the SDG Slater grips, sold separately (part #SD-250*)
- Constructed from 6061 sandblasted aluminum
| Model | Slater |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | 20mm |
| Width | 650mm |
| Up Sweep | 5 Deg |
| Backsweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 310g |

















