
1 / 2
RaceFace ARC 31 Rim - 29" Disc Black 32H
ARC Carbon Rims take notes from our Next R carbon wheelset; built to handle the most challenging days on the trail. The ARC has been redesigned to take full advantage of the benefits carbon fiber has to offer. Featuring a generous internal width for modern tire widths with lower pressures. Lace these rims to your favorite hub and you've got a world class wheelset ready for action.UD Carbon fiber construction 4.5mm Offset - Improves spoke tension balance and wheel stiffness Compatible with standard external nipples (sold separately)
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Brake Track | None |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 495 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 4.5 |
ARC Carbon Rims take notes from our Next R carbon wheelset; built to handle the most challenging days on the trail. The ARC has been redesigned to take full advantage of the benefits carbon fiber has to offer. Featuring a generous internal width for modern tire widths with lower pressures. Lace these rims to your favorite hub and you've got a world class wheelset ready for action.UD Carbon fiber construction 4.5mm Offset - Improves spoke tension balance and wheel stiffness Compatible with standard external nipples (sold separately)
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Brake Track | None |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 495 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 4.5 |
Select Model
From $183.75
Original: $524.99
-65%RaceFace ARC 31 Rim - 29" Disc Black 32H—
$524.99
$183.75Description
ARC Carbon Rims take notes from our Next R carbon wheelset; built to handle the most challenging days on the trail. The ARC has been redesigned to take full advantage of the benefits carbon fiber has to offer. Featuring a generous internal width for modern tire widths with lower pressures. Lace these rims to your favorite hub and you've got a world class wheelset ready for action.UD Carbon fiber construction 4.5mm Offset - Improves spoke tension balance and wheel stiffness Compatible with standard external nipples (sold separately)
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Brake Track | None |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 495 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 4.5 |











