
1 / 7
+2
Quality Wheels WTB ST i30 Front Wheel - Black - 27.5", 15 x 100mm, Bear Pawls
WTB's ST Light rim offers great value and performance for modern mountain bike wheels; compatible widths offer the optimal setup and performance with today's trail and enduro tires.
| Rim Width (Internal) | 23, 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm, 15mm Thru x 110mm, QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29", 29+ |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
WTB's ST Light rim offers great value and performance for modern mountain bike wheels; compatible widths offer the optimal setup and performance with today's trail and enduro tires.
| Rim Width (Internal) | 23, 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm, 15mm Thru x 110mm, QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29", 29+ |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Select Rim Size
Select Axle Spec
Select Hub Model
From $45.15
Original: $129.00
-65%Quality Wheels WTB ST i30 Front Wheel - Black - 27.5", 15 x 100mm, Bear Pawls—
$129.00
$45.15Description
WTB's ST Light rim offers great value and performance for modern mountain bike wheels; compatible widths offer the optimal setup and performance with today's trail and enduro tires.
| Rim Width (Internal) | 23, 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm, 15mm Thru x 110mm, QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29", 29+ |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |











