
HED Belgium R Rim - 700 Disc, Black
HED Belgium R Rims make any custom wheel build that much sweeter. With a 25mm external width rim you can add tire volume smoothness and rolling speed to any bike or hub set.Wide 25mm profile improves cornering grip and ride comfort while reducing rolling resistance Tubeless ready design Belgium rims feature a welded rim joint and are drilled for a standard Presta valve
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 25 |
| Rim Width (Internal) | 21 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 592 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 465 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
HED Belgium R Rims make any custom wheel build that much sweeter. With a 25mm external width rim you can add tire volume smoothness and rolling speed to any bike or hub set.Wide 25mm profile improves cornering grip and ride comfort while reducing rolling resistance Tubeless ready design Belgium rims feature a welded rim joint and are drilled for a standard Presta valve
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 25 |
| Rim Width (Internal) | 21 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 592 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 465 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Select Spoke Count
From $200.00
HED Belgium R Rim - 700 Disc, Black—
$200.00
Description
HED Belgium R Rims make any custom wheel build that much sweeter. With a 25mm external width rim you can add tire volume smoothness and rolling speed to any bike or hub set.Wide 25mm profile improves cornering grip and ride comfort while reducing rolling resistance Tubeless ready design Belgium rims feature a welded rim joint and are drilled for a standard Presta valve
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 25 |
| Rim Width (Internal) | 21 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 592 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 465 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











