
1 / 2
Easton R90 SL Rim
R90 RimRim tape valve and sealant is needed to run a tubeless set-up The Manufacturer Spec ERD specification listed uses the less common “ERD+” method. ERD+ is the manufacturer listed diameter of the rim at the spoke nipple seat and does not account for the height of the spoke nipple shoulder when calculating spoke length. If unfamiliar with this system of measurement physically measure ERD yourself prior to committing to a spoke length
| Brake Compatibility | Disc Only, Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 19.5 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 580 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 455 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24, 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
R90 RimRim tape valve and sealant is needed to run a tubeless set-up The Manufacturer Spec ERD specification listed uses the less common “ERD+” method. ERD+ is the manufacturer listed diameter of the rim at the spoke nipple seat and does not account for the height of the spoke nipple shoulder when calculating spoke length. If unfamiliar with this system of measurement physically measure ERD yourself prior to committing to a spoke length
| Brake Compatibility | Disc Only, Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 19.5 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 580 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 455 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24, 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Select Rim Type
Select Hub Drilling
From $52.50
Original: $149.99
-65%Easton R90 SL Rim—
$149.99
$52.50Description
R90 RimRim tape valve and sealant is needed to run a tubeless set-up The Manufacturer Spec ERD specification listed uses the less common “ERD+” method. ERD+ is the manufacturer listed diameter of the rim at the spoke nipple seat and does not account for the height of the spoke nipple shoulder when calculating spoke length. If unfamiliar with this system of measurement physically measure ERD yourself prior to committing to a spoke length
| Brake Compatibility | Disc Only, Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 19.5 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 580 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 455 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24, 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











