
1 / 3
Easton EA70 Alloy Seatpost
- Redesigned head on a Taperwall aluminum mast
- Accepts 7x7mm and 7x9mm rails
| Model | EA70 |
| Diameter | 27.2, 30.9mm |
| Length | 350, 400, 400mm |
| Setback | Zero |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Clamp Style | Standard Rails |
| Offset (mm) | 0, 20 |
- Redesigned head on a Taperwall aluminum mast
- Accepts 7x7mm and 7x9mm rails
| Model | EA70 |
| Diameter | 27.2, 30.9mm |
| Length | 350, 400, 400mm |
| Setback | Zero |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Clamp Style | Standard Rails |
| Offset (mm) | 0, 20 |
Select Diameter
Select Setback
Select Length
From $27.30
Original: $77.99
-65%Easton EA70 Alloy Seatpost—
$77.99
$27.30Description
- Redesigned head on a Taperwall aluminum mast
- Accepts 7x7mm and 7x9mm rails
| Model | EA70 |
| Diameter | 27.2, 30.9mm |
| Length | 350, 400, 400mm |
| Setback | Zero |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Clamp Style | Standard Rails |
| Offset (mm) | 0, 20 |
















