
E*thirteen Sylvan Sidekick Race Carbon 29" Wheels
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x157, 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless, Tubless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1040g, 1060g, 800g |
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x157, 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless, Tubless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1040g, 1060g, 800g |
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x157, 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless, Tubless |
| Color (H/S/R) | Black/Sterling Silver |
| Weight | 1040g, 1060g, 800g |











