
1 / 2
DMR DeathGrip Race Edition Grips
The DeathGrip Race Edition is the second collaboration between DMR and Brendog. DMR started with an internally tapered single-lock core grip and wrapped Brendan's design around it in secret super-soft 'Race Day' compound.Super Soft 'RACE DAY' Compound for a Secret Super-Tacky Formula Tapered Core no need for outer lock ring Waffle and Knurl patterns for increased grip Mushroom design for comfort Available in Thin (29.8mm) or Thick (31.3mm)
| Length | 130mm, 140 |
| Flange | No |
| Lock On | Yes |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Grip Material | Rubber |
| Weight | 120 |
| Defined Color | Black |
| Model | Brendog Race Flangeless DeathGrip |
| Grip Color | Black |
| Clamp Color | Black |
| Diameter | 31.3mm (Thick) |
The DeathGrip Race Edition is the second collaboration between DMR and Brendog. DMR started with an internally tapered single-lock core grip and wrapped Brendan's design around it in secret super-soft 'Race Day' compound.Super Soft 'RACE DAY' Compound for a Secret Super-Tacky Formula Tapered Core no need for outer lock ring Waffle and Knurl patterns for increased grip Mushroom design for comfort Available in Thin (29.8mm) or Thick (31.3mm)
| Length | 130mm, 140 |
| Flange | No |
| Lock On | Yes |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Grip Material | Rubber |
| Weight | 120 |
| Defined Color | Black |
| Model | Brendog Race Flangeless DeathGrip |
| Grip Color | Black |
| Clamp Color | Black |
| Diameter | 31.3mm (Thick) |
Select Diameter
From $11.55
Original: $32.99
-65%DMR DeathGrip Race Edition Grips—
$32.99
$11.55Description
The DeathGrip Race Edition is the second collaboration between DMR and Brendog. DMR started with an internally tapered single-lock core grip and wrapped Brendan's design around it in secret super-soft 'Race Day' compound.Super Soft 'RACE DAY' Compound for a Secret Super-Tacky Formula Tapered Core no need for outer lock ring Waffle and Knurl patterns for increased grip Mushroom design for comfort Available in Thin (29.8mm) or Thick (31.3mm)
| Length | 130mm, 140 |
| Flange | No |
| Lock On | Yes |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Grip Material | Rubber |
| Weight | 120 |
| Defined Color | Black |
| Model | Brendog Race Flangeless DeathGrip |
| Grip Color | Black |
| Clamp Color | Black |
| Diameter | 31.3mm (Thick) |







