
CST BFT Plus Tire - 20 x 4.0 Clincher Wire Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 101 |
| Labeled Size | 20 x 4 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 101 |
| Labeled Size | 20 x 4 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 101 |
| Labeled Size | 20 x 4 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |











