
1 / 2
Crankbrothers Egg Beater 1 Pedals
XC/Trail pedal is minimal and lightweight with 4-sided entry for superior mud shedding.Premium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Stamped steel body Chromoly spindle and stamped steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 290 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black, Red |
| keyword search | Suggested Order |
XC/Trail pedal is minimal and lightweight with 4-sided entry for superior mud shedding.Premium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Stamped steel body Chromoly spindle and stamped steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 290 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black, Red |
| keyword search | Suggested Order |
Select Color
From $22.75
Original: $64.99
-65%Crankbrothers Egg Beater 1 Pedals—
$64.99
$22.75Description
XC/Trail pedal is minimal and lightweight with 4-sided entry for superior mud shedding.Premium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Stamped steel body Chromoly spindle and stamped steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 290 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly Steel |
| Defined Color | Black, Red |
| keyword search | Suggested Order |





















