
1 / 2
Crankbrothers Candy 3 Pedals
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 3 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Aluminum body Chromoly spindle and Cast Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Dark Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 325 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black, Red |
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 3 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Aluminum body Chromoly spindle and Cast Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Dark Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 325 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black, Red |
Select Color
From $56.00
Original: $159.99
-65%Crankbrothers Candy 3 Pedals—
$159.99
$56.00Description
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 3 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Aluminum body Chromoly spindle and Cast Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Dark Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 325 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black, Red |





















