
1 / 4
Crankbrothers Candy 1 Pedals
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 1 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Composite body Chromoly spindle and Stamped Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Blue, Pink, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless, Dual Sided Clipless with Platform |
| Weight | 249, 294g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Composite |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black, Red |
| keyword search | Suggested Order |
| Model | Candy 1 |
| Spindle | Steel |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Composite |
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 1 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Composite body Chromoly spindle and Stamped Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Blue, Pink, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless, Dual Sided Clipless with Platform |
| Weight | 249, 294g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Composite |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black, Red |
| keyword search | Suggested Order |
| Model | Candy 1 |
| Spindle | Steel |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Composite |
Select Color
From $22.75
Original: $64.99
-65%Crankbrothers Candy 1 Pedals—
$64.99
$22.75Description
Small platform pedal with 4-sided entry for superior mud shedding. The Candy 1 is an extremely versatile pedal that excels at CX XC Trail and All-Mountain ridingPremium internals: outboard Enduro cartridge bearing inboard igus II glide bearing and double seal system Composite body Chromoly spindle and Stamped Steel wings Brass cleats and plastic shims included The left pedal is indicated by a small grooved line around the threads of the spindle 5 year manufacturer's warranty
| Cleat Interface | Crankbrothers Brass |
| Color | Black, Blue, Pink, Red |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless, Dual Sided Clipless with Platform |
| Weight | 249, 294g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Composite |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black, Red |
| keyword search | Suggested Order |
| Model | Candy 1 |
| Spindle | Steel |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Composite |





















