
1 / 2
Avid/SRAM G3 CleanSweep 6-Bolt Disc Brake Rotors
- Ideal choice for use with SRAM/Avid BB series mechanical brakes
| Model | G3 CleanSweep |
| Size | 203mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Weight | -, 119, 148, 220, 94 |
| Color | Silver |
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180, 200 |
| Rotor Type | One Piece |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
- Ideal choice for use with SRAM/Avid BB series mechanical brakes
| Model | G3 CleanSweep |
| Size | 203mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Weight | -, 119, 148, 220, 94 |
| Color | Silver |
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180, 200 |
| Rotor Type | One Piece |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |
Select Brand
Select Size
From $45.00
Avid/SRAM G3 CleanSweep 6-Bolt Disc Brake Rotors—
$45.00
Description
- Ideal choice for use with SRAM/Avid BB series mechanical brakes
| Model | G3 CleanSweep |
| Size | 203mm |
| Mount | 6-Bolt |
| Thickness | 1.8mm |
| Weight | -, 119, 148, 220, 94 |
| Color | Silver |
| Rotor Size (mm) | 140, 160, 180, 200 |
| Rotor Type | One Piece |
| Pad Compatibility | All Pad Compounds |
| Hub/Disc Compatibility | 6-Bolt |











